Rogowiec jest chorobą skóry, która pojawia się często na tle genetycznym na stopach i dłoniach. Objawia się nadmiernym rogowaceniem się naskórka, powodując dyskomfort, ból, a nawet zaburzenia rozwojowe u dzieci. Choroba jest trudna do leczenia oraz stale postępująca, dlatego wymaga wdrożenia szybkiego leczenia i działań zapobiegawczych.
Czym jest rogowiec?
Rogowiec jest chorobą skóry, która charakteryzuje się zmianami związanymi z rogowaciejącym naskórkiem na dłoniach i podeszwach stóp. Niekiedy może wystąpić także w okolicach mieszków włosowych, łokciach, kolanach, jak i paznokciach. Nadmiernie zrogowaciały naskórek, znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, sprawiając dyskomfort i ból, szczególnie gdy zacznie pękać i tworzyć rany. Występuje niezależnie od płci oraz wieku. Pojawić się może już u noworodków, wpływając ponadto na rozwój dzieci, poprzez utrudnienia w chodzeniu i chwytaniu przedmiotów.
Wyróżnia się trzy główne typy rogowca m.in. rogowce rozlane, gdy skóra na podeszwach stóp i rąk jest twarda i posiada żółtawe zabarwienie. Rogowce liniowe, występujące wzdłuż palców w kierunku dłoni oraz rogowce grudkowate, charakteryzujące się występowaniem niewielkich grudek lub guzków na dłoniach, jak i podeszwach stóp.
Przyczyny występowania rogowca
Choroba najczęściej występuje wskutek dziedziczenia genetycznego, które wykazuje większą predyspozycję do zachorowania, jeżeli u jednego z rodziców również wystąpił rogowiec. Liczne badania wykazują odpowiedzialność mutacji genów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naskórka, którym jest kreatyna. Występowanie rogowca może mieć również charakter nabyty i występować jako skutek niektórych chorób, takich jak egzema, liszaj czy łuszczyca. Wyróżnia się także czynniki środowiskowe, osłabiające funkcję ochronną naskórka, w tym przyjmowanie niektórych leków, jako działanie uboczne.
Rogowiec – objawy
Rogowiec posiada charakterystyczne objawy, które opierają się przede wszystkim na pogrubieniu się naskórka dłoni i podeszw stóp. Nagromadzony naskórek zaczyna z czasem żółknąć, twardnieć oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie, często sprawia także dyskomfort z towarzyszącym mu bólem. Dodatkowo u osób, których dotknęła nieprzyjemna przypadłość, zauważyć można nadmierne pocenie się dłoni i stóp oraz występowanie większych skłonności do zakażeń grzybiczych.
Leczenie
Leczenie rogowca zależy w dużej mierze od rodzaju występowania choroby oraz jej nasilenia. Szczegółowe badanie, powinno być przeprowadzone przez lekarza dermatologa, który odpowiednio dobierze leczenie, poprzedzając je badaniem. Opierać się ono może na wywiadzie lekarskim, obejrzeniu zmian skórnych oraz badaniu histopatologicznemu. Dzięki pobraniu tkanki skórnej i zbadaniu jej w znacznym powiększeniu można bowiem dokładnie ocenić jej stan i precyzyjniej dobrać odpowiednie leczenie.
Leczenie rogowca skóry wymaga uzbrojenia się w cierpliwość, ponieważ choroba jest bardzo trudna w leczeniu oraz postępująca. W większości przypadków polega na złagodzeniu pojawiających się objawów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może zalecić leczenie ogólne, opierające się na przyjmowaniu środków doustnych. Metodę wybiera się w szczególności podczas długotrwałego rogowacenia się naskórka z rozległymi zmianami występującymi na skórze. W ciężkich przypadkach zalecane może być także leczenie chirurgiczne, które ma na celu wycięcie nadmiernie nagromadzonego się naskórka i wdrożeniu dalszego leczenia. Łagodne zmiany na stopach i dłoniach, mogą opierać się na leczeniu miejscowym, preparatami ze składnikami złuszczającymi oraz codziennym szczególnym dbaniu o narażone na występowania zmian miejsc.