Odparzone stopy bardzo często towarzyszą nam latem, szczególnie podczas aktywnego wypoczynku. Na powstawanie ich wpływa nie tylko wysoka temperatura, ale również wilgoć, nadmierne tarcie oraz brak dostępu do powietrza. Pojawiające się objawy, nie należą do najprzyjemniejszych, dlatego warto jak najszybciej interweniować, gdy stan stóp wskazuję na odparzenie.
Odparzone stopy – czym są ?
Odparzone stopy to częsta dolegliwość, pojawiająca się w okresie letnim. Spowodowana jest zazwyczaj źle dobranym obuwiem oraz nieoddychającym skarpetkami. Spocona skóra nagrzewa się i nie ma w tym przypadku dostępu do świeżego powietrza. Dodatkowo pod wpływem tarcia i uszkodzeń naskórka dochodzi do pojawienia się pęcherzy i ran, które mogą pękać. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym, jest również nadmierna potliwość stóp, która może powodować odparzenia nawet w przypadku prawidłowo dobranego ubioru. O tym, ja sobie poradzić z nadpotliwością stóp, pisaliśmy w artykule https://www.stopy.pl/jak-sobie-poradzic-z-nadpotliwoscia-stop/,
Objawy odparzenia stóp
Odparzenia, pojawiające się na stopach zlokalizowane są zazwyczaj na piętach, podeszwie oraz między palcami. Spowodowane jest to zbieraniem się w miejscach największej wilgoci. Pierwszymi objawami są przede wszystkim pojawiające się zaczerwienienie, przekrwienie skóry oraz obrzęk, wskazujące na pojawienie się stanu zapalnego. Z czasem pojawić się może również wysięk, ból i świąd.
Jak poradzić sobie z odparzonymi stopami?
Odparzone stopy, na których pojawiają się pęcherze, wymagają przede wszystkim dobrego oczyszczenia. Zbierają się bakterie i brud mogą doprowadzić do pojawienia się zakażenia. Dalsza pielęgnacja zależy w dużej mierze od stopnia nasilenia zmian zapalnych. Przekrwionym, opuchniętym i zaczerwienionym stopom, ulgę może przynieść maść z alantoiną na odparzenia. Pozwoli to zmniejszyć stan zapalny oraz przyspieszyć gojenie. Pęcherze z płynem surowiczym, pojawiające się na stopach w wyniku odparzeń powinno się ponadto dezynfekować przy zastosowaniu środków antyseptycznych.