Łuszczyca zarówno stóp, jak i dłoni nie jest powszechnym zjawiskiem i występuje tylko u niewielkiej liczby osób. Wiąże się ponadto z niewielkim zajęciem powierzchni skóry, jednak znacznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Zmiany wpływają na wykonywanie codziennych obowiązków domowych i często także pracy zawodowej. Łuszczyca stóp stanowi więc poważny problem nie tylko zdrowotny, ale także wpływa na psychikę, dlatego tak ważne jest szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Łuszczyca stóp – przyczyny
Nie poznano do tej pory dokładnych przyczyn powodujących łuszczycę stóp. Na wystąpienie schorzenia może mieć wpływ m.in.:
- niezdrowy styl życia,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie tytoniu.
Na ryzyko pojawienia się łuszczycy stóp wpływają również geny. Mogą one również uwarunkowań natężenie, przebieg, a nawet wiek, w którym choroba się ujawniła. Mimo że łuszczyca stóp wiąże się z zajęciem około 2% powierzchni ciała, uznawana jest za ciężką postać choroby.
Objawy łuszczycy stóp
Łuszczyca na stopach może objawiać się zarówno łagodnie, pod postacią charakterystycznych, łuszczących plam na skórze, jak i znacząco ciężko. Osoby, których dotyczy schorzenie, często skarżą się na głębokie i bolesne pęknięcia skóry. Ponadto skóra staje się grubsza, opuchnięta z występującym zaczerwieniem, znacznie utrudniając poruszanie się. Zdarzyć się może, że pojawią się także charakterystyczne dla choroby zmiany dotyczące paznokci, takie jak rozdwajanie się i pogrubienie płytki paznokciowej.
Leczenie łuszczycy stóp
Łuszczyca stóp, uznawana jest przez lekarzy specjalistów jako trudna w leczeniu. Podobnie jest z łuszczycą dotyczącą owłosionej skóry głowy, paznokci oraz dłoni. Opieka i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest inne niż w przypadku tradycyjnego leczenia choroby i wymaga innego podejścia. Ponadto warstwa rogowa skóry na stopach, jest ciężką do pokonania przez dermokosmetyki barierą. W tym przypadku częściej stosuję się nowocześniejsze i silniej działające leki – w tym biologiczne. Kluczowym czynnikiem w leczeniu jest również szybka reakcja na pojawiające się zmiany, pozwalająca na skrócenie czasu gojenia się ran. Leczenie oraz rady dotyczące postępowania powinny być przede wszystkim skonsultowane z lekarzem dermatologiem. Specjalista zajmie się odpowiednią diagnostyką i wykluczy inne schorzenia, w tym egzemę na stopach, o której pisaliśmy w artykule https://www.stopy.pl/egzema-na-stopach-rodzaje-przyczyny-leczenie/