Nadmierny ciężar ciała odpowiada za występowanie wielu schorzeń, w tym deformacji i wad w obrębie stóp. Zaburzenie proporcji pomiędzy wielkością stóp i wagą może także zaburzać podstawowe funkcje środka lokomocji, takie jak podporę czy amortyzację. Dodatkowo stopy mogą stać się ciężkie i opuchnięte znacznie utrudniając codzienne funkcjonowanie.
Stopy przy nadwadze i otyłości
Nadmierna masa ciała odpowiada za wiele dolegliwości i chorób, które wpływają na zdrowie i komfort. Liczne deformacje i wady stóp prowadzą do pogorszenia się jakości życia, często sprawiając ból i utrudniając przemieszczanie się. Nadmierne obciążenie podpory całego organizmu jest powodem niewydolności mięśniowych i więzadłowych i tym samym prowadzi do:
- Płaskostopia poprzecznego – deformacja stóp, która wynika z rozejścia się kości śródstopia w wyniku osłabienia konstrukcji więzadłowej. Osoby cierpiące na schorzenie są podatne również na odciski, modzele, jak i odczucia bólowe i pieczenie stóp.
- Stopy płaskiej – rozwija się często u osób cierpiących na nadmierną masę ciała, jako utrwalona przypadłość. Wada pojawia się przez brak prawidłowego sklepienia podeszwy. Utrwalona ma cechy charakterystyczne poprzez występowanie obniżenia łuków podłużnych stopy. Czasami zauważyć można także koślawe ułożenie pięty.
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego – schorzenie pojawiające się częściej u kobiet w średnim wieku z nadwagą. Często dodatkowy wpływ na występowanie mają hormony np. w okresie ciąży lub menopauzy poprzez rozluźnienie więzadeł stopy. Powodując ból po środkowej stronie pięty stopy.
- Paluch koślawy (haluks) – choroba zwyrodnieniowa, która charakteryzuje się zmianą ustawienia palucha poprzez odchylenie. Początkowo objawia się bólem w okolicach palców stóp, następnie pojawić się może stan zapalny, zaczerwienienie, pieczenie oraz zniekształcenie palca. Więcej na temat haluksów, można przeczytać w artykule https://www.stopy.pl/czym-sa-haluksy/
- Problemy skórne stóp – osoby cierpiące na nadwagę bądź otyłość, zgłaszają się coraz częściej do gabinetów podologicznych z problemami skórnymi. Cierpią przede wszystkim na nadmierne rogowacenie się naskórka, pękające pięty, ale również wrastających paznokci i problemem samodzielnego ich obcięcia.
Generalnie nadwaga szkodzi wszystkim partiom ciała, a stopy muszą całą tę masę podtrzymywać, więc naturalną koleją rzeczy jest szereg chorób.