Choroba bądź zespół Haglunda występuje pod wieloma pojęciami, również jako pięta Haglunda. Schorzenie określa zmiany chorobowe, które występują w okolicy pięty i ścięgna Achillesa. Zdarzyć się może, że towarzyszy mu Deformacja Haglunda pod postacią wyrośli na kości piętowej. Czym jest choroba Haglunda i jak ją leczyć?
Czym jest i jak się objawia choroba Haglunda?
Schorzenie, którym jest choroba Haglunda to bolesna i uciążliwa przypadłość. Opiera się na występowaniu wyrośli kostnej na tylno-górnym biegunie kości piętowej. Deformacja powodować może napięcie mięśni w tylnej grupie goleni, które z kolei często prowadzi do uszkodzenia ścięgna Achillesa, w miejscu przyczepu do kości piętowej. Początkowe objawy towarzyszące, często są bagatelizowane, ponieważ zazwyczaj są łagodne. Pojawić się bowiem może dyskomfort podczas chodzenia lub niewielkie pęcherze. Istotnym sygnałem alarmowym jest natomiast silny, szczególnie rano, ból w tylnej części pięty. Objawiać się może przede wszystkim podczas chodzenia w obuwiu z twardą podeszwą, biegania, czy prostowania lub zginania stawu skokowego. Dodatkowymi symptomami są: podrażnienie, obrzęk oraz zaczerwienienie
Istotnymi przyczynami schorzenia są najczęściej:
- przeciążenia,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- urazy,
- deformację Haglunda,
- noszenie zbyt ciasnego obuwia,
- nieprawidłowa budowa kości piętowej.
Choroba Haglunda znana jest nam od lat 20 XX wieku, jednak do tej pory wciąż niejasne są powody występowania schorzenia.
Leczenie choroby Haglunda
Leczenie pięty Haglunda opiera się przede wszystkim na stopniu zaawansowania schorzenia oraz dokładnych przyczyn występowania. W poważnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, usuwające wyrośl kostną. Natomiast wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia, pozwala na uniknięcie zabiegu i zastosowania leczenia zachowawczego. Opiera się ono na m.in. terapii manualnej, spożywaniu leków przeciwzapalnych, zabiegach fizykoterapeutycznych oraz ćwiczeniach stawu skokowego i ścięgna Achillesa.