Ból stóp to nieprzyjemna dolegliwość, która znacząco wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Posiadając różne przyczyny, może być objawem, który wskazuję zarówno na noszenie niewłaściwego obuwia, jak i choroby ogólnoustrojowe. Sprawdź najczęstsze przyczyny występowania bólu stóp.
Budowa stóp
Nasze stopy na co dzień dźwigają ciężar całego ciała, pełniąc zarazem funkcję lokomocyjną. Każda z nich posiada 24 kości, połączonych ze sobą szeregiem więzadeł, mięśni, stawów oraz naczyń krwionośnych. Wyróżnia się także kilka obszarów stopy m.in. pięta, śródstopie i palce. Obciążenie ich może przyczyniać się do licznych dysfunkcji struktur kostno-mięśniowo-stawowych, które wywołują ból. Najczęściej zlokalizowany jest w konkretnym miejscu, jednak zdarzyć się może, że trudno go zlokalizować poprzez jego rozlany charakter. Ponaindto ze względu na pełnione funkcję i swoją budowę, stopy narażone są na wiele urazów i kontuzji. Odczuwalny ból może być wywołany wieloma czynnikami, które w każdym z przypadków znacząco wpływają na komfort, dlatego wymagają szybkiej reakcji.
Przyczyny bólu stóp
Najczęstszym powodem bolących stóp jest ich przeciążenie lub występujące urazy. Zróżnicowany charakter bólu spowodowany może być także wadami stóp lub chorobami ogólnoustrojowymi. Stopy narażone są również na liczne stłuczenia, zwichnięcia i złamania, które zdarzyć się mogą zarówno podczas uprawiania sportu, jak i przy codziennych czynnościach, takich jak wchodzenie po schodach. Urazy mechaniczne charakteryzują się przede wszystkim odczuwalnym dyskomfortem w konkretnym miejscu np. w śródstopiu lub okolicy kostki. Pojawiające się dysfunkcję, dotyczą natomiast częściej układu ścięgnistego. Najczęstszymi powodami bólu stóp są m.in.
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- nagniotki,
- wrastanie paznokci,
- haluksy,
- palce młotkowate,
- infekcje skórne (grzybica),
- ostroga piętowa,
- nerwiak Mortona,
- przeciążenia,
- nadwaga,
- noszenie niewłaściwego obuwia.
Istotną przyczyną bólu stóp może być również choroba zwyrodnieniowa stawów, dotycząca zwykle osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.
Choroby, które powodują ból stóp
Powodem bolących stóp w niektórych przypadkach może być choroba ogólnoustrojowa. Do schorzeń objawiającym się bólem, zaliczają się m.in. neuropatie obwodowe. Towarzyszące inne objawy to zazwyczaj mrowienie lub uczucie pieczenia. Problem dotyka osoby, posiadające choroby współistniejące lub narażone na braki witaminowe. Pojawić się mogą także u osób chorujących onkologicznie oraz u pacjentów z przewlekłymi chorobami zapalnymi. Nawracający charakter wskazywać może natomiast na dnę moczanową lub rwę kulszową. Dna moczanowa to schorzenie, które charakteryzuje się gromadzeniem w stawach i ścięgnach kryształków moczanu sodu, powodując ból i obrzęk. Rwa kulszowa natomiast występuje, gdy dyski kręgosłupa przesuwają się poza jego oś, uciskając na korzonki nerwowe. Kolejnym powodem wywołującym ból jest Metatarsalgia Mortona z towarzyszącym charakterystycznym bólem uciskowym w okolicy podeszwy.
Ból stóp w ciąży
Pojawiający się ból stóp w trakcie ciąży to częsta przypadłość dotykająca kobiety. Spowodowana jest znacznym obciążeniem stóp poprzez wzrost wagi i większy nacisk na kończyny. Zmiany hormonalne prowadzą dodatkowo do rozluźnienia więzadeł stóp, czego skutkiem jest płaskostopie. W większości przypadków problemy znikają po porodzie samoistnie. Pragnąc ulżyć sobie w tym trudnym okresie, warto zadbać o własny komfort. Pomóc w tym przypadku może utrzymywanie właściwej pozycji ciała, odpoczynek oraz noszenie odpowiedniego obuwia bądź wkładek ortopedycznych.
Niewłaściwe obuwie powodem bolących stóp
Odpowiednio dobrane obuwie lub wkładki ortopedyczne pozwalają pomóc w przypadku częstego bólu stóp. Pojawić się on natomiast może w wyniku zbyt ciasnych butów, które uciskają palce lub zbyt wysokich, skupiających ciężar całego ciała na przedniej części stopy. Klasyczne buty skupiają ciężar ciała bowiem na kości piętowej. Przeniesienie ciężaru na palce zaburza postawę całego ciała oraz przyczynia się do bólu wywołanego np. haluksami.
Diagnostyka bólu stóp
Zastosowanie odpowiednich narzędzi i metod diagnostycznych pozwala na odnalezienie przyczyny bólu stóp, zależnego od ich mechanizmu i etologii. Udając się do specjalisty, przeprowadza on dokładny wywiad z pacjentem oraz stosuje testy kliniczne, które potwierdzą lub wykluczą podłoże chorobowe. Stan struktur miękkoklatkowych badany jest z wykorzystaniem ultrasonografu. Złamania natomiast bada się poprzez RTG. lub scyntygrafię. Dalsze działania zależne są od zdiagnozowanych schorzeń i dotyczyć mogą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W sytuacji podejrzenia bólu w wyniku chorób ogólnoustrojowych zaleca się wykonanie morfologii oraz wskaźnika stanu zapalnego.
Jak poradzić sobie z bólem stóp
Nie powinno się bagatelizować bólu stóp, ponieważ pełnią one dla całego organizmu ważne funkcje. Leczenie opiera się przede wszystkim na zlokalizowaniu źródła problemu, które zwykle wymaga innego leczenia. Lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, które opiera się na środkach przeciwzapalnych i przeciwbólowych zarówno w formie zastrzyków, jak i tabletek, czy maści. Schorzenia reumatyczne wymagają natomiast innego podejścia, które wzmocni układ odpornościowy i przyczyni się do remisji chorób. Ból wywołany złamaniami lub zwichnięciami, wymagać może ponadto czasowego unieruchomienia kończyny. Warto z przewlekłym bólem udać się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie i konieczne do zdiagnozowania badania. Ból wywołany przeciążeniami lub przemęczeniem stóp, możemy ponadto złagodzić automasażem lub ćwiczeniami wzmacniającymi strukturę stóp.