Wstydliwa przypadłość, którą jest egzema, może dotyczyć każdego z nas. Schorzenie charakteryzuje się stanem zapalnym, który rozwija się w obrębie kończyn dolnych i dotyczy warstwy naskórka i skóry właściwej. Czym jest egzema i jakie są jej przyczyny? Jak ją leczyć?
Czym jest egzema?
Egzema stóp, nazywana często wypryskiem jest stanem zapalnym, rozwijającym się w warstwie skóry właściwej i naskórka. Wyprysk spowodowany może być różnymi czynnikami endogennymi, jak i egzogennymi. To częsta przypadłość, która nie odnosi się do konkretnej jednostki chorobowej, natomiast do całej grupy chorób o podobnym obrazie klinicznym, jednak ze zróżnicowaną etiologią. Sprawia to liczne trudności diagnostyczne egzemy na stopach oraz pojawianie się trudności w leczeniu.
Jakie są rodzaje egzemy występującej na stopach?
Wyróżnić można kilka typów egzemy występującej na stopach, która zależna jest od etiologii. Najczęściej spotykaną jest atopowe zapalenie skóry, które zostaje wywołane przede wszystkim przez alergeny. Predyspozycję do powstawania zmian w towarzystwie pokrzywki kontaktowej, mają osoby ze skazą atopową oraz mające kontakt z produktami białkowymi.
Egzema, która przybiera postać wyprysku kontaktowego, jest natomiast uwidaczniana pod postacią grudek i pęcherzy. Zazwyczaj objawom towarzyszy również zaczerwienienie skóry, zgrubienie, suchość, a także świąd. Egzema kontaktowa występuje zwykle w miejscu styku skóry z czynnikiem, który wywołuje objawy. W nielicznych przypadkach zmiany mogą dotyczyć znacznej powierzchni ciała.
Egzema kontaktowa z podrażnienia występuje w przypadku nieuczuleniowego drażnienia powłoki ciała, gdy wyprysk znajdujący się na stopach, prowadzi do pęknięć na wewnętrznej stronie podeszwy. Zaliczyć można do grupy także wyprysk zawodowy w efekcie długotrwałej styczności skóry z alergenem.
Egzema stóp wystąpić może również pod postacią wyprysku potnicowego, charakteryzujących się występowaniem licznych 2 mm pęcherzyków, zlokalizowanych na podeszwie stóp. W przypadku gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, w pęcherzykach zbiera się płyn surowiczy, powodujący bolesne nadżerki.
Leczenie egzemy na stopach
Objawów na stopach, które wskazują na egzemę, nie powinno się bagatelizować. Najlepszym rozwiązaniem, gdy wystąpi, jest oddanie się w ręce specjalisty, który zdiagnozuję problem i zleci odpowiednie leczenie. Diagnostyka opiera się przede wszystkim na obserwacji objawów klinicznych oraz wywiadzie z pacjentem. Zdarza się, że gdy egzema jest spowodowana alergią, zaleca się wykonanie testów alergicznych.