Przyczyny bólu palców u stóp

Bolące palce u stóp, mogą uprzykrzyć codzienne życie. Częstym powodem wystąpienia nieprzyjemnych odczucia jest nieodpowiednio dobrane obuwie. Wskazywać również może na wystąpienie niektórych chorób, których ból palców jest jednym z pierwszych objawów. Nawracającego dyskomfortu nie powinno się więc bagatelizować i należy skonsultować go z lekarzem. 

Powody bólu palców u stóp

Stopy są narażone na wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które dotyczą zarówno przeciążenia, jak i dolegliwości wywołanych chorobami.  Bolące palce u stóp nie powinny być bagatelizowane, szczególnie gdy dolegliwości nie ustępują lub pojawiają się regularnie. Najczęściej powodem wystąpienia dolegliwości jest nieodpowiednio dobrane obuwie, przebywanie długi czas w jeden pozycji, jak również dotyczyć może niektórych problemów ortopedycznych. 

Ból palców u stóp może posiadać także podłoże chorobowe. Zaniepokoić powinien przede wszystkim seniorów, osoby z nadwagą, cukrzyków, osoby z żylakami, chorujących na miażdżycę lub inne choroby przewlekłe. Natychmiastowej reakcji i wizyty u lekarza, wymagają objawy, takie jak:

  • piekący ból,
  • sztywność stawów,
  • zmiana barwy skóry palców (zaczerwienienie lub zasinienie),
  • częste mrowienie,

Objawy te, wskazywać mogą na poważne zaburzenia krążenia, prowadzące nawet do martwicy tkanek. 

Najczęstsze przyczyny bólu palców u stóp 

Bolące palce u stóp, mogą mieć różne podłoże i wskazywać na schorzenia lub choroby, które toczą się w całym organizmie. Często powodem wystąpienia dolegliwości są:

  • źle dopasowane obuwie (w efekcie ucisku, przeciążenia, odparzenia) 
  • problemy ortopedyczne (wszelkie deformacje m.in. paluch koślawy, haluksy, płaskostopie).
  • Wrastające paznokcie ( Schorzeniu towarzyszy często obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie, pękanie i łuszczenie się skóry).
  • Dna moczanowa – (związana z zaburzeniami metabolicznymi, pojawia się nagle i dotyczy zwykle dużego palca u stopy).
  • Miażdżyca lub niewydolność żylna (towarzyszący piekący ból, oziębienie skóry, zmiana barwy, uczucie mrowienia) – często występuje u osób z nadwagą lub prowadzących siedzący tryb życia. Pojawić się może także u osób z cukrzycą, prowadząc to tzw. stopy cukrzycowej, o której można przeczytać w artykule https://www.stopy.pl/czym-jest-i-jak-sie-objawia-stopa-cukrzycowa/
  • Grzybica stóp.

Bardzo ważne jest systematycznie oglądanie stóp i towarzyszących ich objawów. Niezdiagnozowane schorzenia, rozwijają się i są trudniejsze do leczenia. Ponadto wszystkie niepokojące objawy, powinno się na bieżąco konsultowane z lekarzem.