Większość dzieci po urodzeniu posiada zdrowe stopy. Wraz z ich kształtowaniem, dochodzi jednak do licznych nieprawidłowości, które przyczyniają się do występowania schorzeń także w życiu dorosłym. Dlatego też, tak ważne jest pielęgnowanie i kontrolowanie stóp dziecka już od pierwszych miesięcy życia.
Dlaczego dbanie o stopy jest ważne?
Stopy to istotny fundament całego organizmu, składający się z 26 kości, 107 więzadeł i 33 stawów. Odpowiadają za wiele funkcji w organizmie, których najistotniejszymi są amortyzacja, lokomocja oraz stabilizacja. Ponadto chronią one wyżej położone narządy, w tym kręgosłup i są narządem wyczuwalnym wiele receptorów. Wszelkie występujące zaburzenia, które dotyczą stóp niekorzystnie wpływają na stawy kolanowe, biodrowe oraz skokowe. Zdrowe stopy, to zdrowy organizm dlatego wymagają specjalnej opieki już od pierwszych miesięcy życia. Przestrzeganie pewnych reguł istotnie ważne jest szczególnie w pierwszym roku życia, pozwalając maluchowi na rozwój odpowiedni do posiadanej gotowości ruchowej.
Czym różnią się stopy dziecka od dorosłych?
Chociaż na pierwszy rzut oka, stopy dziecka wyglądają niemal jak mniejsza wersja stopy dorosłego, ich budowa znacznie się różni. Dziecięce stopy nie posiadają ukształtowanych sklepień. a duży palec odchodzi od reszty. Ponadto zauważyć można płaskostopie, które jest naturalne na danym etapie rozwoju. Wnętrze stopy niemowlaka wypełnione jest tkanką tłuszczową, które stopniowo zanika około 1 roku życia, gdy dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. W szkielet kostny natomiast, chrząstki kształtują się około 6 roku życia, a swoją ostateczną formę przybierają około po ukończeniu około 12-14 lat. Wszelkie zaniedbania w okresie dziecięcym, dotyczące stóp mogą nieść ze sobą konsekwencję w życiu dorosłym. Wpływać będzie to nie tylko na sprawność stóp, ale także przyczyniać się do zespołów obciążeniowych kręgosłupa i stawów: biodrowych i kolanowych.
Jak dbać o stopy dziecka?
Dziecięce stopy trzeba przede wszystkim systematycznie i często obserwować i kontrolować. Warto również nie ograniczać im swobody ruchu, poprzez zakładanie zbyt ciasnych, krępujących ubrań. Ponadto niemowlęce stopki są już wyposażone w receptory czucia, dlatego warto pozwolić dziecku dotykać, kopać i uderzać nóżkami. Stopy dziecka powinny odczuwać różne bodźce i obciążenia, dlatego warto je całować, dmuchać, masować. Kupienie pierwszych bucików, również powinno poczekać, ponieważ krępują one naturalne ruchy dziecka i zaburzają mechanizmy wrażliwości na bodźce zewnętrzne.
Pielęgnacja stóp malucha opiera się także na prawidłowym dbaniu o paznokcie. Trzeba pamiętać, aby nie obcinać paznokci zbyt głęboko oraz nie zaokrąglać ich brzegów. Paznokcie powinny być obcięte zgodnie z ich anatomicznym kształtem, na prosto. Pozwoli to uniknąć przede wszystkim bolesnego zapalenia wałów okołopaznokciowych.