Pęcherze na stopach, to dokuczliwa przypadłość, powstająca na skutek tarcia lub ucisku. Z wyglądu przypominają miękkie poduszeczki, wypełnione płynem surowiczym i sprawiają dyskomfort. Przebite, narażają na zakażenia i infekcję.
Czym są pęcherze na stopach?
Pęcherze, które występują na stopach, wypełnione są zazwyczaj płynem surowiczym i powstają na skutek tarcia, ucisku lub zbyt wysokiej temperatury. Zjawisko ich występowania jest naturalną reakcją obronną skóry, zabezpieczając jej powierzchnię przed dalszym uszkodzeniem. Najczęstszym powodem ich występowania jest źle dobrane lub nierozchodzone obuwie. Często pozostają mylone z odciskami, które również pojawiają się w okolicach stóp z powodu tarcia lub ucisku, jednak pod postacią twardych zgrubień na skórze. Na rynku dostępne są produkty, które dedykowane są dolegliwości, w tym plastry na pęcherze.
Domowe sposoby na pęcherze na stopach
Medycyna naturalna pozwala na wykorzystanie naturalnych substancji do leczenia pojawiających się odcisków. Uszkodzona skóra, szybciej się zagoi przy wykorzystaniu kąpieli w rumianku, w której należy moczyć stopy, co najmniej przez kwadrans. Innymi domowymi sposobami, są również okłady z dziurawca, znanego z właściwości odkażających. Przygotowany napar lub olejek, trzeba zaaplikować na gazę i przykładać w miejscu powstania pęcherza. Do okładów, można również wykorzystać ocet jabłkowy.
Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy na stopach?
Pęcherzom, jak każdej innej dolegliwości, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Przestrzegając kilku zasad, unikniemy ryzyka nieprzyjemnego problemu.
- Dbaj o prawidłową higienę stóp,
- noś wygodne, dopasowane obuwie,
- wybieraj bawełniane skarpety, zamiast z tworzyw sztucznych,
- zadbaj o to, aby stopy się nie przepociły,
- ubierając nowe buty, zabezpieczaj miejsca narażone na otarcia plastrami.
Pęknięty pęcherz na stopie – co robić?
Gdy dojdzie do pęknięcia pęcherza na stopie, narażeni jesteśmy na pojawienie się stanu zapalnego. Obserwując zmianę koloru pęcherza, zaczerwienienie lub inną barwę płynu surowiczego (żółta, zielona) istnieje duże prawdopodobieństwo, że miejsce zostało zainfekowane. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o dezynfekcji ran i pęcherzy oraz zabezpieczenia miejsca opatrunkiem osłaniającym.