Pojawiający się ból górnego śródstopia może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęściej jednak pojawia się w konsekwencji przeciążenia stóp, ale może wystąpić także w przypadku urazów i chorób ogólnoustrojowych. Pojawiający się często ból grzbietu śródstopia powinien być skonsultowany z lekarzem ortopedą, aby wykluczyć choroby mu towarzyszące.
Przyczyny bólu grzbietu śródstopia
Ból powierzchni górnej śródstopia pojawia się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowej motoryki stopy, wynikającej z przeciążenia jej przedniej części. Początkowo wskazywać na problem może ból podbicia, który z czasem przekształca się i zajmuje także piętę i grzbiet śródstopia. Nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może być skutkiem neuropatii obwodowych, będących wynikiem zaburzeń czucia. Pojawiają się one zazwyczaj z powodu niezdiagnozowanych lub nieleczonych chorób ogólnoustrojowych, jak również stanów zapalnych i poważnego niedoboru witamin. Najczęściej spotykane czynniki sprzyjające występowaniu bólu grzbietu śródstopia to:
- płaskostopie,
- przykurcz mięśnia brzuchatego łydki,
- zapadnięcie przedniego łuku stopy,
- urazy mechaniczne,
- źle dobrane lub niewygodne obuwie, obciążające przednią część stopy,
- nadmierny przyrost masy ciała,
- deformacje stóp,
- wady postawy,
- rwa kulszowa,
- choroby kręgosłupa,
- zwyrodnienia stawów,
- cukrzyca.
Dolegliwości sprzyjają także używki, takie jak palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Układ kostny osób często sięgających po używki jest zdecydowanie słabszy, co wiążę się z większą podatnością na urazy i kontuzję. Większą zdolność do urazów posiadają także osoby z niedowagą.
Diagnostyka i leczenie bólu grzbietu śródstopia
Pojawiający się często lub długo utrzymujący się ból górnego śródstopia wymaga konsultacji ortopedycznej, która ustali ewentualne wady stóp i postawy ciała. W tym celu wykonuje się badania opierające się na badaniu obrazowym RTG. W niektórych przypadkach konieczne jest także wykonanie USG oraz ocena zakresu ruchowego łydki. Na podstawie badań i przyczyn wystąpienia bólu, lekarz kieruję do odpowiednich specjalistów lub wprowadza leczenie.
Kluczowym elementem wprowadzenia leczenia bólu grzbietu śródstopia jest określenie źródła problemu, z którego powodu występuje. W przypadku zdiagnozowania problemów z nieprawidłowościami stopy leczenie opiera się na zastosowaniu wkładek ortopedycznych lub wprowadzeniu odpowiedniej rehabilitacji.