Cukrzyca jest chorobą, która niesie za sobą wiele objawów. Powszechnie spotykanym jest stopa cukrzycowa, która jest następstwem niezdiagnozowanej lub źle leczonej cukrzycy, Chcąc zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, chorzy na cukrzycę powinni codziennie obserwować i pielęgnować swoje stopy.
Zespół stopy cukrzycowej
Schorzenie, którym jest zespół stopy cukrzycowej, dotyczy około 15% diabetyków. Objawy, jakie jej towarzyszą, to zwykle zmiany dotyczące stóp i zaburzeń w gojeniu się ran m.in. infekcje, owrzodzenia, uszkodzenia tkanek. Nieleczona prowadzi do poważnych powikłań, w tym deformacji i martwicy stóp. Więcej o tym, czym jest stopa cukrzycowa oraz jakie objawy jej towarzyszą, można przeczytać w artykule https://www.stopy.pl/czym-jest-i-jak-sie-objawia-stopa-cukrzycowa/ .
Pielęgnacja stóp diabetyka
Chorzy na cukrzycę zazwyczaj zmagają się z nadmierną suchością skóry stóp, pękającymi piętami, modzelami, odciskami, nadmiernym rogowaceniem się naskórka, grzybicą stóp i paznokci oraz ich deformacjami. Zmiany są zależne przede wszystkim od zaawansowania stopy cukrzycowej i wdrożonej pielęgnacji. Zaawansowane zmiany wymagają wizyty u specjalisty, którym jest podolog. Na podstawie wywiadu i obserwacji zmienionych chorobowo miejsc, podolog zajmuję się stopami na podstawie zmian i schorzeń towarzyszących. Zaleca również codzienną pielęgnację oraz w razie potrzeby kieruję do odpowiednich lekarzy.
Podolog skupia się przede wszystkim na przygotowaniu stóp diabetyka, poprzez zmiękczenie miejsc, usunięcie zmian, opracowania płytki paznokciowej oraz wygładzenia skóry.
Profilaktyka stopy cukrzycowej opiera się w dużej mierze na obserwacji stóp i ich codziennej pielęgnacji. Należy pamiętać o dokładnym myciu kończyn dolnych oraz ich dokładnym wysuszeniu. Podczas tendencji do powstawania zmian i odcisków, jak i suchości skóry pomocne może okazać się codziennie nawilżanie skóry. Na co dzień diabetyk powinien również regularnie leczyć i odkażać powstające skaleczenia i rany. Nie należy przy tym bagatelizować lekkich otarć i pęcherzy. Równie ważne jest dbanie o płytkę paznokciową, mającą tendencję do wrastania i odpowiednie jej obcinanie.
Kluczowym elementem w pielęgnacji stóp diabetyków jest regularne dbanie o stopy i codzienną higienę, w razie trudnych do wyleczenia samodzielnie zmian na stopach, aby uniknąć dalszych konsekwencji, lepiej oddać się w ręce specjalisty.