Grzybica stóp to częsta przypadłość, dotykająca znaczną część populacji. Powszechne zjawisko sprawiło, że narosło wokół niej wiele mitów, które są powielane. Choroba pasożytnicza jest skutkiem zarażenia się grzybami. Towarzyszy jej często swędzenie oraz pieczenie. Można ją również przenieść na inne części ciała. W tym artykule przedstawimy fakty i mity na temat grzybicy stóp.
Mity na temat grzybicy stóp
Powszechność grzybicy stóp sprawia, że powstaje wokół niej wiele faktów, które nie są prawdą. Chociaż dotyka dużej części populacji, unika się specjalistycznego leczenia oraz próbuję domowych sposób, które mogą pogłębić problemem. O tym, czym jest grzybica i jak ją leczyć, można przeczytać w artykule https://www.stopy.pl/czym-jest-grzybica-stop-i-jak-ja-leczyc/. Najczęściej powielane mity na temat grzybicy stóp, to przede wszystkim:
- Moczenie stóp wyeliminują grzybicę
Często spotykany mit na temat pojawiającej się grzybicy. Grzyby uwielbiają jednak wilgotne środowisko. Dlatego też tak często można się nimi zarazić na basenach i w publicznych prysznicach. Infekcji grzybiczej nie można się również pozbyć poprzez moczenie lub częstsze mycie stóp.
- Grzybicą można się zarazić, wyłącznie chodząc bosymi stopami w publicznych miejscach.
Chodzenie gołymi stopami w miejscach publicznych, takich jak baseny, szatnie czy przymierzalnie to jeden z wielu czynników sprzyjających zarażeniu się grzybicą. Jednak nie jest to jedyny czynnik, należą do nich również używanie rzeczy, takie jak wilgotny ręcznik, skarpetki, buty, do których przedostał się grzyb. Warto więc zadbać o to, aby garderoba i przedmioty codziennie używane do ciała były suche i czyste.
- Tylko osoby, które nie dbają o higienę, mogą zarazić się grzybicą.
Przypadłość nie pojawia się z niedostatecznej higieny stóp. Zdarzyć się również może, że grzyby atakują zdrowe i zadbane stopy.
- Grzybica stóp nie powraca.
Grzybica nie jest chorobą, którą przechodzi się tylko raz. Wyleczona skóra jest w takim samym stopniu narażona na działanie grzybów.
Fakty na temat grzybicy stóp
Nie wszystkie rozpowszechniane informację na temat grzybicy stóp są błędne. Istotnymi faktami na jej temat, z pewnością są:
- Odpowiedni dobór obuwia i skarpet zapobiega grzybicy.
Nieodpowiednio dobrane części garderoby znacząco wpływają na podatność pojawienia się grzybicy stóp. Należy przede wszystkim unikać noszenia zbyt ciasnego obuwia oraz nieoddychających materiałów. Lepszym rozwiązaniem z pewnością będzie wybranie bawełny i wełny oraz naturalnych tworzyw, mających styczność ze stopami.
- Grzybica stóp może się rozprzestrzeniać na inne części ciała.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieleczona grzybica przeniesie na inne części ciała. Wystarczy, że grzyby rozprzestrzenią się na paznokcie, bądź podczas drapania przeniesiemy je na inne części ciała.
- Odporność wpływa na pojawienie się grzybicy
Osłabiony układ immunologiczny, zwiększa podatność na zakażenia bakteryjne i grzybicze. Działa bowiem obronnie na nasz organizm, naturalnie pozbywając się drobnoustrojów.
- Grzybicą można zarazić się od zwierząt.
Zwierzęta są w stanie przenosić takie same rodzaje grzybów, które zaatakować mogą również ludzki organizm. Zakażenie bowiem odbywa się poprzez bezpośredni kontakt z osobą, zwierzęciem lub rzeczami, na których znajdują się grzyby. Podczas zauważenia u swojego domowego pupila niepokojących oznak wskazujących na grzybice, należy udać się przede wszystkim do weterynarza.