Nerwiak Mortona (Metatarsalgia Mortona) pierwszy raz został opisany w 1835 roku przez Filippo Civinini. Nazwę jednak zawdzięcza od nazwiska Williama Thomasa Mortona, który skupił się na szczegółowym zbadaniu dolegliwości. Choroba charakteryzuje się specyficznym bólem na podeszwie międzypalcowej stopy, znacznie utrudniając funkcjonowanie. Czym jest Metatarsalgia Mortona?
Czym jest Metatarsalgia Mortona?
Nerwiak Mortona do dokuczliwe schorzenie, występujące pod postacią zgrubienia, sprawiającego ból w okolicach śródstopia. Zgrubienie tworzy się na spodzie stopy, najczęściej między trzecią a czwartą kością śródstopia. Ucisk na nerwy powoduję stan zapalny i tworzenie się zgrubień, które prowadzi do ukształtowania się guza. Uważa się, że może być ściśle powiązane z wrodzonymi wadami stopy, takimi jak płaskostopie czy nieprawidłowa biomechanika. Przyczynami powstawania bolesnego zgrubienia, mogą także być urazy stopy, źle dobrane obuwie, stany pooperacyjne, obciążenie stopy.
Objawy Nerwiaka Mortona
Najczęściej spotykanym objawem pojawiającym się w przypadku Nerwiaka Mortona jest ból stopy podczas chodzenia, jak również ucisku miejsca między trzecią a czwartą kością śródstopia. Ból może stać się uciążliwy i uniemożliwiać poruszanie się. Wystąpić może również uczucie palenia i mrowienia w miejscu schorzenia. Dolegliwości narastają podczas rozrastania się nerwiaka, powodując nieustanny, promieniujący od śródstopia do do czubków palców.
Leczenie Nerwiaka Mortona
Diagnozowanie Nerwiaka Mortona opiera się przede wszystkim na zlokalizowaniu odczuć bólowych oraz wykonaniu dodatkowych badań, pozwalających na dokładniejszą diagnostykę. W tym celu wykonuje się USG lub rezonans magnetyczny bolącej stopy. Lekarz podczas konsultacji lekarskiej, przepisać może także leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Konieczna jest także rezygnacja z niewygodnych, źle wyprofilowanych butów. Podczas występowania Nerwiaka Mortona zaleca się wygodne obuwie z szerokim noskiem i dobrze wyprofilowaną podeszwą. Ulgę może przynieść także korzystanie z fizykoterapii, w tym ultradźwięków oraz lasera. W zaawansowanym stadium lekarz może zdecydować o usunięciu chirurgicznemu nerwiaka Mortona.