Istotną częścią ciała człowieka są stopy, to dzięki nim mamy możliwość poruszania się jak również utrzymania równowagi. Wady w obrębie stóp powinny zostać jak najszybciej zdiagnozowane oraz odpowiednio leczone. Niezdiagnozowane nieprawidłowości w budowie stóp, mogą doprowadzić do pogorszenia wad, a czasami także niepełnosprawności.
Wady wrodzone stóp
Leczenie wrodzonych nieprawidłowości jest zależne od charakteru oraz nasilenia wad. Istnieją bowiem wady, które w sposób bierny samoistnie dokonują korekty, inne natomiast potrzebują ingerencji lekarza. Najczęściej spotykaną wadą wrodzoną stóp, wymagającej leczenia, wdrażanego zazwyczaj w pierwszych dniach życia jest stopa końsko- szpotawa.
Samoistne ustępowanie wrodzonych deformacji stóp następuję w przeciągu 2/3 tygodni. Jeżeli zauważone objawy nie ustępują, konieczna jest przede wszystkim wizyta u lekarza oraz dalsze leczenie. Wyróżnia się wrodzone wady stóp, takie jak:
- stopa piętowa,
- stopa końska,
- końsko-koślawa
- końsko-szpotawa
- piętowo-koślawa
Wady nabyte stóp
Stopy są podatne na wady nabyte stóp, które prowadzą przede wszystkim do nieprzyjemnych objawów bólowych, jak również zaniku pełnionych funkcji. Nieleczone oraz niezdiagnozowane, mogą ponadto prowadzić do poważniejszych schorzeń i odczuwania dyskomfortu w okolicach kręgosłupa, oraz zwyrodnień stawów. Każda nieprawidłowość powinna zostać skonsultowana z lekarzem ortopedą, bądź fizjoterapeutą. Lekarz na podstawie badania dobierze odpowiednie leczenie, skupiając się na dobraniu odpowiednich metod korygujących. Przyczyny wad stóp to zazwyczaj otyłość, źle dobrane obuwie, a także zbyt wczesna pionizacja w wieku dziecięcym. Najczęściej spotykanymi nieprawidłowościami nabytymi stop są:
- Płaskostopie,
- stopa płaska podłużnie lub poprzecznie,
- stopa szpotawa,
- haluksy ,
- stopa płasko-koślawa,
- paluch sztywny,
- stopa wydrążona,
- palce młotkowate,
- ostroga piętowa,
- palce szponiaste.
Korygowanie zmian jest zależne przede wszystkim od ich nasilenia oraz charakteru. Nieprawidłowości zdiagnozowane w wczesnym stadium, można leczyć za pomocą wkładek bądź ortez. Poważniejsze wady koryguje się zazwyczaj operacyjnie.