Ostrogi piętowe są bolesną dolegliwością, dotyczącą stóp. Spowodowane zapalaniem rozcięgna, które występuje jako zmiany zwyrodnieniowe i charakteryzuję piekącym, często pulsującym bólem pięty. Czym są oraz co powoduję ostrogi piętowe?
Charakterystyczne cechy ostrogi piętowej
Przyczyną dolegliwości bólowych ostrogi piętowej jest zapalenie, dotyczące tkanek miękkich stopy, które skutkować może wyrostkiem kości mieszczącej się w stopie. Zmiany w budowie stopy, można zauważyć podczas wykonania zdjęcia rentgenowskiego, podczas gdy przekształcenia są już w zaawansowanym stadium zwyrodnienia. Stan zapalny ostrogi piętowej posiada zespół cech, które pozwalają na dokładną diagnostykę rozwijającego się schorzenia m.in. pulsujący, piekący ból podczas chodzenia, tkliwość, oraz obrzęk pięty.
Przyczyny ostrogi piętowej
Ostroga piętowa pojawia się w wyniku przeciążenia powierzchni stopy i tworzeniu się mikrourazów sprzyjających narośli kości. Głównymi czynnikami ostrogi piętowej są:
- pozostawianie długo w pozycji stojącej,
- wady stopy,
- nieodpowiednia waga,
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny
Leczenie ostrogi piętowej
Leczenie ostrogi piętowej zależy od stadium, w którym aktualnie się znajduję. Przy zapaleniu mięśnia, stosuję się leczenie farmakologiczne, które ma na celu zniwelowanie bólu oraz dobór odpowiedniego obuwia czy fizykoterapię.
Zaawansowane stadium schorzenia w postaci narośli kostnych, opiera się na usunięciu zmian zwyrodnieniowych falami uderzeniowymi lub zabiegiem jonoforezy.