Grzybica jest chorobą pasożytniczą, której przyczyną jest zarażenie się którymś z rodzaju grzybów. Pojawia się najczęściej na stopach, chociaż nieleczona może przenieść się na paznokcie lub inne części ciała. Podczas zauważenia u siebie objawów grzybiczych, zalecana jest pewnością jak najszybsza interwencja, ponieważ można nią zarazić pozostałych członków rodziny lub osoby, z którymi wspólnie korzysta się np. z tego samego prysznica. Czym jest grzybica i jak można ją leczyć?
Objawy grzybicy stóp
Choroba grzybicza charakteryzuję się najczęściej, niekomfortowym swędzeniem i pieczeniem stóp. Początkowe objawy mogą jednak, szybko się rozwinąć, dodając kolejnych symptomów. Grzybice stóp wyróżnia także, powstawanie zaczerwień pomiędzy palcami, nadmierne łuszczenie się naskórka oraz nieprzyjemny zapach stóp.
Jak można zarazić się grzybicą?
Grzybicą można zarazić się bardzo szybko, poprzez kontakt skóry z rzeczą lub miejscem zainfekowanym chorobą. Grzyby rozwijają się i z pewnością potrafią, długo przetrwać na rzeczach codziennego użytku lub miejscach sprzyjających ich rozwijaniu. Zarazić się grzybicą można podczas:
- Chodzenia na boso po basenie
- używanie wspólnego prysznica z osobą, której dotyczy przypadłość,
- korzystanie z rzeczy osobistych (przyrządy kosmetyczne, skarpetki, buty).
Szczególnie narażone na zarażenie się grzybicą, są osoby z obniżoną odpornością (np. po antybiotykoterapii). Szczególnie uważać powinni również chorzy na cukrzycę, osoby starsze oraz kobiety w ciąży.
Leczenie grzybicy
Podejrzewając grzybicę stóp, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dostępne na rynku preparaty przeciwgrzybiczne, mogą okazać się w tym przypadku zbawienne. Podczas braku poprawy leczenia, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza dermatologa, który oceni postęp choroby i wprowadzi leczenie, opierające się na środkach przepisywanych na receptę.